Öğrenci İşleri

Daire Başkanlığı

Hazırlık Programları

Üniversitemizde öğrenim dili İngilizce olan tüm lisans programları için zorunlu İngilizce Hazırlık Programı ile isteğe bağlı Arapça Hazırlık Programı uygulanacaktır.
Zorunlu İngilizce Hazırlık Programından muaf olmak isteyen öğrencilerin, geçerli puanı aldıklarını gösterir belgeyi Diller Okuluna teslim etmeleri gerekmektedir. Kabul edilen sınavlar ve puanlar şöyledir:
YDS/YÖKDİL : 90
TOEFL-IBT : 80
PTE AKADEMİK : 55
CPE : C
CAE : C
FCE : B
İngilizce Hazırlık Programından muafiyeti sağlayacak yeterlik belgelerinden birini sunmayan lisans öğrencilerinin İngilizce dil seviyelerinin belirlenerek kendi seviyelerine uygun sınıflara yerleştirilmeleri için Pearson Versant Placement Test‘e girmeleri gerekmektedir. Başlangıç seviyesinde olduğunu düşünen öğrencilerin de Pearson Versant Placement Test‘i almaları zorunludur, aksi halde İngilizce Hazırlık Programına dahil edilmezler.

Bu sınavla ilgili ayrıntılı bilgi için Lisans Düzey Belirleme Sınavı sayfasını ziyaret ediniz.

Pearson Versant Placement Test’ten 55 ve üzerinde puan alan öğrenciler PTE Academic Sınavına girmeye hak kazanırlar. Sınav sonuçları, sınavdan hemen sonra öğrenci ile paylaşılır ve öğrencinin puanına göre PTE Academic sınavına girmek için kayıt yaptırması sağlanır. PTE Academic’ten 55 ve üzerinde puan alan öğrenciler ise hazırlık programından muaf olarak direk lisans programı derslerine başlarlar.

Pearson Versant Placement Test, kayıt dönemi süresince her gün 10.00-16.00 saatleri arasında her saat başında, PTE Academic ise kayıt dönemi süresince her gün 2 kez saat 10.00 ve 14.00’te verilecektir. Üniversitemize kayıt yaptıran bütün öğrencilerin kayıt döneminde herhangi bir günde gelip bu sınavları almaları gerekmektedir.

İngilizce hazırlıktan muaf olmanız ve Arapça Hazırlık Programına dahil olmak istemeniz halinde bu talebinizi Arapça Hazırlık Talep Formunda belirtmeniz ve Arapça Seviye Belirleme Sınavına girmeniz gerekmektedir. Arapça Seviye Tespit Sınavı, kayıt dönemi süresince her gün saat 13.00’te verilecektir. Üniversitemize kayıt yaptıran ve Arapça Hazırlık Programına kayıt olmak isteyen bütün öğrencilerin kayıt döneminde herhangi bir günde gelip bu sınavı almaları gerekmektedir. Başlangıç seviyesinde olduğunu düşünen öğrencilerin de bu sınavı almaları zorunludur, aksi halde Arapça Hazırlık Programına dahil edilmezler.

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur