Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

Lisans Kayıt Rehberi

Lisans Kayıt Rehberi

İBN HALDUN ÜNİVERSİTESİ

2023 – 2024 AKADEMİK YILI

KAYIT İŞLEMLERİ

YKS sonuçlarına göre Üniversitemize kayıt hakkı kazanan öğrenciler kesin kayıt işlemlerini; elektronik kayıt yöntemi ile e-Devlet üzerinden ya da İbn Haldun Üniversitesi Külliyesine gelerek şahsen tamamlayabilirler.

Elektronik kayıt yöntemiyle işlemlerini gerçekleştiren öğrencilerimizin en geç 20 Eylül 2023 tarihine kadar kayıt evraklarını Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına bizzat teslim etmeleri gerekmektedir.

Üniversitemizdeki işleyişe ilişkin önemli tarihler için akademik takvimi inceleyiniz.

Elektronik Kayıt

Elektronik kayıtlar 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Üniversitemize ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrenciler, üniversiteye gelmeden, e-Devlet şifreleri ile www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden üniversite kayıt işlemlerini tamamlayabilirler (Site İçi Arama kutusuna “E-Kayıt” yazıp arama tuşuna bastıktan sonra, gelen listedeki “Üniversite E-Kayıt (Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı)” bağlantısına tıklayarak hizmete ulaşabilirsiniz).

Şahsen Kayıt

Şahsen kayıt işlemleri için öğrencilerin 28 Ağustos – 1 Eylül 2023 tarihleri arasında İbn Haldun Üniversitesi Başakşehir Külliyesine gelerek kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. ÖSYM’nin belirlemiş olduğu 28 Ağustos – 1 Eylül 2023 tarih aralığı haricinde kayda gelen öğrencilerin kaydı yapılamaz.

Kayıt İçin Gerekli Belgeler

 • Lise diplomasının ya da geçici mezuniyet belgesinin aslı ve kopyası (e-Devlet üzerinden alınmış lise mezuniyet belgesi de geçerlidir.)
 • YKS sonuç belgesi
 • YKS tercih listesi
 • YKS yerleştirme belgesi
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Askerlik Durum Belgesi (Askerlik şubesine müracaatı gerekmekte olan erkek öğrenciler için)
 • Dil Yeterlilik Belgesi (Öğrencilerin yabancı dil düzeylerinin yeterli olup olmadığı, Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı ile veya YÖK ve Üniversitemiz Senatosu tarafından kabul edilen uluslararası/ulusal dil sınavlarından birinden belirlenen düzeyde başarılı olduklarını belgelemeleri suretiyle tespit edilir.)

Önemli Bilgiler

 • Posta yolu ile kayıt yapılmaz.
 • Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez.
 • Eksik ya da tahrif edilmiş belge ile kayıt yapılmaz.
 • Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır.
 • Kaydınızın tamamlanmasına istinaden adınıza e-posta adresi oluşturulacaktır. Üniversiteye ait tüm duyuru ve bilgilendirmeler bu adrese yapılacağından e-postanızın sürekli olarak takip edilmesi büyük önem arz etmektedir.
 • Üniversitemizdeki işleyişe ilişkin önemli tarihler için akademik takvimi inceleyiniz.
 • Kayıt ile alakalı sorularınız için kayit@ihu.edu.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz. 

Hazırlık Programları

Üniversitemizde tüm lisans programları için zorunlu İngilizce Hazırlık Programı ile isteğe bağlı Arapça Hazırlık Programı uygulanmaktadır.

İngilizce Hazırlık Programından muafiyeti sağlayacak yeterlik belgelerinden birini sunmayan lisans öğrencilerinin İngilizce dil seviyelerinin belirlenerek kendi seviyelerine uygun sınıflara yerleştirilmeleri için Düzey Tespit Sınavına girmeleri gerekmektedir. Başlangıç seviyesinde olduğunu düşünen öğrencilerin de Düzey Tespit Sınavını almaları zorunludur, aksi halde İngilizce Hazırlık Programına dâhil edilmezler.

Bu sınavla ilgili ayrıntılı bilgi için Düzey Tespit Sınavı sayfasını ziyaret ediniz. Sınavla alakalı soru ve sorunlarınız için prep.english@ihu.edu.tr adresi aracılığı ile Yabancı Diller Yüksekokulu ile iletişime geçebilirsiniz.

Düzey Tespit Sınavı online olarak gerçekleştirilecek olup sınav bilgileri öğrencilerimize Üniversitemiz tarafından sağlanan e-posta adresleri aracılığıyla Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından iletilecektir. İngilizce hazırlıktan muaf olmanız durumunda, Arapça Hazırlık Programına dâhil olma ya da lisans programına başlama talebinizi İsteğe Bağlı Hazırlık Formunda belirtmeniz ve formu ogrenciisleri@ihu.edu.tr adresine iletmeniz gerekmektedir.

Üniversitemize kayıt yaptıran ve İngilizce hazırlıktan muaf olarak Arapça Hazırlık Programına kayıt olmak isteyen bütün öğrencilerin online Düzey Tespit Sınavını almaları gerekmektedir. Başlangıç seviyesinde olduğunu düşünen öğrencilerin de bu sınavı almaları zorunludur, aksi halde Arapça Hazırlık Programına dâhil edilmezler.

Ulaşım

Ring Servisleri ile Ulaşım

Öğrencilerimiz Üniversitemize kayıt haftasında ring servisleri ile aşağıdaki güzergahlardan belirtilen saatlerde ulaşım sağlayabilirler.

1. Servis:

Kalkış: 10.00 - 12.00 -14.00 Yenibosna Koçtaş

           10.30 - 12.30 -14.30 Metrokent

           10.45 -  12.45 - 14.45 Üniversite varış

Dönüş: 11.30 - 13.30  15.30 Üniversite Kalkış

               11.45 - 13.45  15.45  Metrokent

               12.30 - 14.30  16.30  Yenibosna Koçtaş          

2. Servis:

Kalkış:  10.00 - 12.00 -14.00 Halkalı Marmaray

             10.30 -  12.30 - 14.30 Üniversite varış

Dönüş: 11.30 - 13.30  15.30 Üniversite Kalkış

            12.00 - 14.00  16.00 Halkalı Marmaray

Toplu Taşıma ile Ulaşım

Öğrencilerimiz İbn Haldun Üniversitesi otobüs durağına aşağıda yer alan hatları kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

78B Fenertepe Peronlar – Yenibosna Metro İstasyonu
78C Fenertepe Peronlar – Yunus Emre Mahallesi
78E Fenertepe Peronlar – Kiptaş Kayabaşı
78F Fenertepe Peronlar – Metrokent
78G Fenertepe Peronlar – Güvercintepe
78H Fenertepe Peronlar – Eminönü
78Ş Fenertepe Peronlar – Şahintepesi
78ZB Fenertepe Peronlar – Zeytinburnu Metro İstasyonu
146BA Fenertepe Peronlar – Avcılar
146F Fenertepe Peronlar – Bahçeşehir
146K Fenertepe Peronlar – Birlik Mahallesi
MK31 Fenertepe Peronlar – Kanuni Sultan Süleyman

Burslar

Tam burs kapsamında size sağlanacak olan dizüstü bilgisayarlar, derslerin başlamasından sonra yapılacak planlamayla dağıtılacaktır.

Tam burslu statüye ek olarak Prestij Bursu, Derece Bursu ya da Tercih Bursu almaya hak kazandıysanız ÖSYM’den alınacak bilgi doğrultusunda hak kazandığınız en yüksek burs tipi adınıza tanımlanacaktır.

Nakdi burs almaya hak kazanan öğrencilerin Üniversitemizin anlaşmalı olduğu Kuveyt Türk Katılım Bankasında kendilerine ait hesap açtırmaları gerekmektedir. Kuveyt Türk Katılım Bankasının herhangi bir şubesinden hesap açma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Nakdi bursunuz, derslere kayıt olup devam şartını yerine getirdiğiniz sürece, hazırlık sınıfında geçireceğiniz 1+1 yıl ile lisans programında geçireceğiniz 4 yıl boyunca, yılda 9 ay olmak üzere, adınıza tanımlı olan hesabınıza otomatik olarak yatırılacaktır.

NOT: Nakdi burslar her ayın 15’inden sonra yatırılmakta olup ilk burs ödemeleri ders kayıtları kesinleştikten ve dersler başladıktan sonra burs almaya hak kazanan öğrencilerin belirlenmesine istinaden Eylül ve Ekim ayları için toplu olarak Ekim ayında gerçekleştirilmektedir.

Burslar kapsamında dağıtılacak olan bilgisayarların teslimi ile ilgili süreç planlama aşamasındadır. Dağıtım takvimi kesinleştiğinde öğrencilerimize Üniversitemiz tarafından sağlanan e-posta adresleri aracılığıyla bilgi verilecektir.

Bilişim Hizmetleri

Kayıt olan bütün öğrencilerimize Üniversitemiz tarafından e-posta hesabı tanımlanmaktadır. Oluşturulmuş olan hesap bilgileri ile e-posta erişiminiz dışında, kablosuz ağa ve kendiniz ile ilgili bütün sistemlere (öğrenci bilgi sistemi, kütüphane veri tabanları vb.) erişim sağlayabilirsiniz. E-posta hesabınızın kullanıcı adı ve parolası ile Üniversitede kullanacağınız diğer bütün sistemlerin kullanıcı adı ve parolası aynıdır.

E-posta hesabınız isim.soyisim@stu.ihu.edu.tr formatında tanımlanacaktır. Parola belirlemeniz aşağıdaki adresten yapabilirsiniz:

https://pass.ihu.edu.tr/

Parola değişikliği yapıldıktan sonra e-posta servisi gibi erişimler otomatik olarak açılacaktır. Değiştirilen parola, aynı zamanda kullanıcı adı ve parola ile erişim yapılan diğer alanlarda da geçerli olacaktır.

Birden fazla ismi olan öğrencilerimizin isim tercihini kayıt esnasında bildirmeleri gerekmektedir.

Örnek adres:
Adı ve Soyadı : Mehmet YILMAZ
e-posta adresi : mehmet.yilmaz@stu.ihu.edu.tr
Kullanıcı adı   : mehmet.yilmaz

Yurtlar

Üniversitemizin yurtları hakkında detaylı bilgi almak isteyen öğrencilerimiz yurt@ihu.edu.tr adresine e-posta göndererek iletişime geçebilirler. Yurtlar ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Dosyalar