Öğrenci İşleri

Daire Başkanlığı

Sıkça Sorulan Sorular

Kayıt Yenileme ve Ders Kayıtları

1. Kayıt yenileme nedir ve kaydımı nasıl yenileyebilirim?

Kayıt yenileme, her akademik dönemin başında ilgili dönem ücretini ödedikten sonra ders kayıtları için belirlenmiş olan tarihlerde öğrenci bilgi sistemi (OBS) üzerinden ders kayıtlarını gerçekleştirmektir. Öğrenciler ders planlarında yer alan dersler doğrultusunda ve danışman onayı almak kaydıyla ders seçimlerini tamamlarlar.

Hazırlık sınıfları için de öğrencilerin her seviyenin başında OBS üzerinden sunulan anketi yanıtlamaları gerekmektedir. Bu öğrencilerin sistem üzerinden ek olarak ders seçimi yapmaları gerekmez.

2. Ders kaydını ne zaman ve nasıl yapabilirim?

Ders kayıt işlemleri lisans ve lisansüstü  öğrencileri için her yarıyıl başında, hazırlık sınıfları için ise her modül başında akademik takvimde ilan edilen tarihlerde OBS üzerinden yapılmaktadır. Akademik takvimdeki ilgili tarihlerin takip edilmesi önemlidir.

3. Ders kayıt işlemlerimi sistem üzerinden nasıl gerçekleştireceğim?

OBS kullanımı ile alakalı videolara OBS kullanımı sayfasından ulaşabilirsiniz.

4. OBS’ye girmeye çalışıyorum ancak şifremi kabul etmiyor. Ne yapmalıyım?

Eğer şifrenizi unuttuysanız https://pass.ihu.edu.tr/passwordresetrequest.php adresinden şifrenizi yenileyebilirsiniz. Bu, aynı zamanda Üniversitemizin adınıza tanımlamış olduğu e-posta adresinin şifresidir.

5. Hangi dersleri almam gerektiğini nasıl öğrenebilirim?

Öğrenciler her dönem açılan dersler arasından kayıtlı oldukları programın ders planında yer alan dersleri seçmekle yükümlüdürler.

Ders programları her dönem başında, akademik takvimde ilan edilen tarihlerde oidb.ihu.edu.tr adresindeki Ders Programları sayfasında yayımlanmaktadır. Ders planları ise Bilgi Paketi sayfasında Akademik Birimler menüsünden ilgili derece ve program seçildikten sonra “Dersler” başlığı altından görüntülenebilmektedir. Almanız gereken derslerle alakalı detaylı bilgi için danışmanınızla görüşebilirsiniz.

6. Hazırlık sınıfındayken lisans dersi alabilir miyim?

Hazırlık sınıfında herhangi bir lisans dersi alabilmeniz mümkün değildir.

7. Ders kayıt işlemlerinden sonra danışman onayı almak zorunda mıyım?

Ders kayıtlarınızın kesinleşmesi için danışman onay işleminin tamamlanmış olması şarttır. Aksi halde ders kayıt işlemleriniz geçersiz sayılacaktır.

8. Ders kayıt süresi içinde kaydımı tamamlayamadım, ne yapmalıyım?

Ders kayıtlarınızı ders kayıt dönemi içerisinde tamamlayamadıysanız, ders ekleme-bırakma döneminde kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

9. Kayıt olduğum bir dersi bir başkasıyla değiştirmek istiyorum ancak kayıt dönemi sona erdi, ne yapabilirim?

Ders kayıt dönemi içerisinde kayıt işlemini tamamladığınız dersleri, ders ekleme-bırakma döneminde değiştirebilirsiniz.

10. Ders kaydımı belirtilen süre içerisinde tamamlayamadım ve bu nedenle ekle-bırak döneminde yapacağım. Ders kaydımı yapamamış olmam burs durumumu etkiler mi?

Ders kaydınızı belirtilen süre aralığında gerçekleştirmemeniz durumunda var olan nakdi bursunuz aktif olmayacaktır. Ekle-bırak döneminde ders kaydınızı gerçekleştirdiğinizde bursunuz aktif hale gelecek ve varsa geriye dönük ödemeniz yapılacaktır.

11. Ders kayıtlarımı tamamlayamadım, ders ekleme-bırakma süresi de geçti. Derslere kayıt olamayacak mıyım?

Mazeretinizi ve almak istediğiniz dersleri belirttiğiniz danışman onaylı bir dilekçe ile en geç derslerin başlamasını takip eden dördüncü haftanın son işgününe kadar, Fakülte/Enstitü sekreterliğinize başvuruda bulunabilirsiniz. Mazeretiniz kabul görür ve Fakülte/Enstitü Yönetim Kurulu ders kayıtlarınızın yapılması yönünde karar verirse, ders kayıt işlemleriniz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilir.

12. Ders kayıt süresi içinde kayıtlarımı yaptım ancak danışman onayı almadım. Şu anda OBS’de derslerimi göremiyorum. Ne yapmalıyım?

Danışman onayları ders kayıtlarının ayrılmaz bir parçasıdır. Danışman onayı alınmayan derslerin kayıtları geçersizdir ve kaydı kesinleşmemiş dersler sistemde gözükmez. Ders ekleme-bırakma dönemi içinde kayıt işlemlerini yinelemeniz gerekmektedir. Ders ekleme-bırakma dönemi geçtiyse derslere kayıt olabilmek için Fakültenize/Enstitünüze başvurmalısınız.

13. Ders kayıt işlemlerimi süresi içinde tamamladım, danışman onayını da aldım. Ancak derslerimi Canvas sisteminde göremiyorum. Ne yapmalıyım?

Ders kayıt sistemi kapandıktan ve danışman onayları tamamlandıktan sonra, OBS’de oluşmuş olan kayıtlar otomatik olarak Canvas’a aktarılmaktadır. Ders kayıt haftası sona erdiği halde derslerinizi hala Canvas’ta göremiyor iseniz “canvasbilgi@ihu.edu.tr” adresinden destek alabilirsiniz. Durumunuza ilişkin ekran görüntülerinin yer aldığı bir e-mail gönderdiğinizde, gerekli kontroller en kısa zamanda yapılarak size bilgi verilecektir.

14. Danışmanım ders programımı reddetti, ne yapmalıyım?

Programınız danışmanınız tarafından reddedildiğinde, sistem derslerinizde değişiklik yapmanıza izin verecektir. Gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra, ders listenizi tekrar danışman onayına göndermeniz gerekmektedir. Ders kayıt sistemi kapandıktan sonra programı reddedilen öğrenciler için ders kayıt sistemi bir gün daha açılacak olup belirtilen süre içerisinde ders kayıtlarının ve onay işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

15. Derslerimi seçtim, danışman onayına da gönderdim. Şimdi bir dersi değiştirmek istiyorum, kaydı yapıp danışman onayına gönderdiğim için herhangi bir değişiklik yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

Ders kayıtlarınızı gerçekleştirip danışman onayına gönderdikten sonra, sistem danışmanınız işlem yapıncaya kadar programınızda değişiklik yapmanıza izin vermeyecektir. Danışmanınızla görüşüp programınızı reddetmesini isteyebilirsiniz. Programınız reddedildiğinde istediğiniz değişiklikleri yapıp derslerinizi tekrar danışman onayına gönderebilirsiniz.

Danışmanınızın ders listenizi onaylaması halinde sistem üzerinden değişiklik yapamazsınız. Bu tür durumlarda danışmanınızla iletişime geçerek eklemek istediğiniz derslerin ders listenize eklenmesini talep etmelisiniz. Bu durumda ders listenizi tekrar kesinleştirerek danışman onayı almanız gerekecektir.

16. Ders kaydımı yaptım fakat danışmanım derslerimi henüz onaylamadı. Ayrıca e-mail ile de danışmanıma ulaşamadım. Ne yapmalıyım?

Ders kayıtları sürecinde, danışman onayının da alınarak ders kaydının tamamlanması öğrencilerin sorumluluğundadır. Ders kayıt süresi içerisinde danışmanınıza ulaşıp ders programınızla ilgili görüşünü alarak onay işleminin tamamlandığından emin olmalısınız. E-mail ile bilgi alamadığınız durumlarda bölüm sekreterliğiniz ile iletişime geçerek danışmanınıza ulaşma konusunda yardım isteyebilirsiniz. Bölüm sekreterliklerinin iletişim bilgilerine iber.ihu.edu.tr adresinde, sol menüde yer alan Kurumsal>Dokümanlar başlığındaki Kılavuzlar kategorisinden İç İletişim Rehberine ulaşabilirsiniz.

17. Almak istediğim dersler çakışıyor, buna rağmen derse kayıt olmam mümkün mü?

İbn Haldun Üniversitesi Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği 20’nci maddesi ikinci fıkrası uyarınca öğrenciler haftalık ders çizelgesinde kısmen de olsa çakışan derslere birlikte kayıt yaptıramazlar. 

Ancak, bir çift anadal veya yandal programına kayıtlı olan öğrenciler, bu programlardan alacakları dersler ile ana dallarından alacakları derslerin çakışması halinde, her iki dersin öğretim üyeleri ile danışmanlarının onayını almaları halinde bu derslere birlikte kayıt yaptırabilirler. Bu öğrenciler iber.ihu.edu.tr adresinde sol menüde yer alan Öğrenciler İçin>Dokümanlar başlığı altındaki ÇAP-Yandal Öğrencileri İçin Çakışan Derslere Kayıt Formunu doldurarak ogrenciisleri@ihu.edu.tr adresine e-mail atmalıdırlar.

Bunun dışındaki dersler için kayıt işlemi sistem üzerinden tamamlanmış ve danışman onayı belirtilen tarihlerde alınmış olmalıdır.

18. Almak zorunda olduğum üniversite derslerinin kontenjanı dolmuş, ne yapabilirim?

Açılan derslerin kontenjanları Ortak Dersler Bölüm Başkanlığı tarafından belirlenmekte olup ders kayıt süreci boyunca takip edilmektedir. Kontenjan artırımı gerekmesi durumunda müdahalede bulunulmaktadır. Bu durumdaki dersleri ders kayıt günleri içerisinde sıklıkla kontrol ediniz.

19. Üst dönemlerden ders alabilir miyim?

Danışmanınız onayladığı takdirde üst dönemlerden önkoşulu bulunmayan derslere kayıt olabilirsiniz. Ancak lisans eğitiminin 4. yarıyıl sonu itibariyle GNO’su 1,80’in altında kalan öğrencilerin GNO’larını yükseltebilmek için öncelikle başarısız oldukları veya C’den düşük not aldıkları dersleri tekrarlamaları veya hiç almadıkları alt yarıyıl derslerini almaları gerekir.

20. Bölüm seçmeli ve genel seçmeli dersler arasındaki fark nedir?

Bölüm seçmeli dersler bölümünüzün kendi koduyla açtığı dersler, genel seçmeli dersler ise diğer bölümler tarafından açılan derslerdir. Bu dersleri ders planınızda belirtildiği sayıda almanız gerekmektedir.

21. Dil derslerinden hangilerini seçeceğim?

*300 kodlu dersler lisans öğrencileri için, 500 kodlu dersler lisansüstü öğrencileri için sunulmaktadır. Bu nedenle lisans öğrencileri 300 kodlu dil derslerini, lisansüstü öğrenciler ise 500 kodlu dil derslerini seçmelidirler. Lisansüstü programlarda 500C kodlu dersler kredili olarak 500 kodlu dersler kredisiz olarak açılmaktadır. Öğrenciler ilgili programın gerektirdiği ders grubunu almakla yükümlüdürler. Lisansüstü Eğitim Enstitüsü tarafından bu amaçla hazırlanmış olan Çok Dillilik Matrisini inceleyebilirsiniz.

22. İstediğim seviyedeki dil dersine kayıt olabilir miyim?

Üniversitemizde verilmekte olan dil derslerinin önkoşulu, öğrencinin ilgili dersin bir alt seviyesini başarı ile tamamlamış olmasıdır. İlgili dilde belirli bir seviyede bilgisi olan öğrencilerin hangi seviyedeki dil dersini alacağı Diller Okulu tarafından yapılan sınav sonucuna göre belirlenir. Diller okulu sekreterliklerinin iletişim bilgilerine iber.ihu.edu.tr adresinde, sol menüde yer alan Kurumsal>Dokümanlar başlığındaki Kılavuzlar kategorisinden İç İletişim Rehberine ulaşabilirsiniz.

23. Dil dersinin X seviyesinden muafım. Bir sonraki seviyeye sistem üzerinden kayıt olamıyorum. Ne yapmam gerekir?

Bu durumdaki dersleri alabilmeniz için Fakültenize bir dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Alınacak Fakülte Yönetim Kurulu Kararının ardından ders kaydınız Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecektir. Ders kayıt dönemi içinde diğer dersleriniz için kesinleştirme işlemini tamamlamayı unutmayınız.

24. En fazla kaç AKTS’lik ders seçebilirim?

Birinci sınıfa yeni başlayan ve intibak işlemi olmayan öğrenciler 38 AKTS’lik ders alma hakkına sahiptirler. Üçüncü yarıyılın başından itibaren, danışman onayı almak şartıyla, GNO’su 2,00 ile 3,00 arasında olan öğrenciler normal kredi yükü üzerine fazladan azami 6 AKTS’lik, GNO’su 3,00’ı aşanlar ise fazladan azami 12 AKTS’lik ders alabilirler.

25. Tez dönemindeyim, herhangi bir yazılma yapmam gerekir mi?

Tezli yüksek lisans programına kayıt olan öğrenciler 3’üncü yarıyıldan itibaren mezun olana kadar her dönem tez dersine kayıt olmalıdırlar. Tez dersine kayıtlı bulunmadığınız bir dönemde tez savunması yapmanız mümkün olmayacaktır.

26. Seçim ekranında X dersini göremiyorum. Neden olabilir?

 1. Sistemde yalnızca ilgili dönemde açılmış olan dersleri görebilirsiniz. Ders planınızda yer alan derslerin tamamı açık olmayabilir.
 2. Ders bilgi paketi tanımlanmamış olan dersler sistemde görünmemektedir. Dersin öğretim üyesi tarafından bilgi paketi tanımlandığında ilgili dersler sistemde açılacaktır.
 3. Eğer dil derslerini göremiyorsanız, lisans programlarında Üniversitemizin Çok Dillilik Politikası gereği müfredatınızda yer alan Türkçe/Arapça derslerini ders kayıt ekranınızda yer alan seçmeli grupları aracılığıyla seçebilirsiniz. Diğer dil dersleri ise Müfredat/Bölüm Dışı Dersler sekmesinde yer almaktadır. Lisansüstü programlar için ise ders kayıt ekranınızda yer alan dil dersleri grubu içerisinden seçim yapabilirsiniz.

Bu durumlardan hiç biri size uymuyorsa, hata mesajını ekran görüntüsüyle belirttiğiniz bir e-maili ogrenciisleri@ihu.edu.tr adresine gönderirseniz, sorun en kısa zamanda çözülerek tarafınıza bilgi verilecektir.

27. Genel seçmeli dersleri nereden görebilirim?

Genel seçmeli dersler Müfredat/Bölüm Dışı Dersler sekmesinde, ilgili fakülte/enstitü ve programın seçilmesine istinaden görüntülenebilmektedir.

28. Seçim ekranında X dersini seçiyorum ama danışman onayına gönderemiyorum. Neden olabilir?

Eğer bir dersin ön koşulu varsa ve o koşulu sağlamadan dersi seçmek isterseniz sistem kesinleştirme işlemini yapmanıza izin vermeyecektir.

29. OBS üzerindeki haftalık ders programımdaki dersler, web sitesinde ilan edilenden faklı. Ne yapabilirim?

Ders kayıt sistemi açıldıktan sonra ders programında yapılan değişiklikler sisteme yansıtılamamaktadır. Ancak, zorunlu sebeplerle programında değişiklik yapılması söz konusu olan derslerin güncel bilgileri web sitesinde ilan edilmektedir.

30. Daha önce alıp kaldığım bir seçmeli ders yerine başka bir seçmeli ders alabilir miyim?

Aynı yarıyıl içerisinde alınan derslerden biri, düşük not veya başarısızlıkla sonuçlanan bir başkası yerine sayılamaz. Ancak, daha önceki yarıyıllarda aldığınız bir seçmeli dersi aynı seçmeli ders grubundan olmak şartıyla başka bir ders ile tekrar edebilirsiniz. Bunun için fakültenize bir dilekçe ile başvurarak saydırma işlem. Aksi halde daha önce başarısız olduğunuz dersin ortalamaya etkisi devam edecektir.

Derslere Devam

1. Derslere devam zorunluluğum var mı?

İbn Haldun Üniversitesi’nde hazırlık sınıfı derslerinde %90, lisans derslerinde %80, lisansüstü derslerinde ise %70 oranında devam mecburiyeti vardır. Derslere devamı, belirtilen oranların altında olan öğrenciler devamsızlıktan kalırlar. Devamsızlıktan kalınan dersler transkriptte IA (Incomplete Attendance-Devamsız) notu ile gösterilir. Bu durumdaki öğrenciler dönem sonu sınavlarına alınmazlar, varsa burs ödemeleri derslere devam şartını sağlayıncaya kadar kesilir.

2. Raporlu olduğumdan derslere bir süre devam edemedim. Devamsızlıkla ilgili sorun yaşamak istemiyorum. Raporumu nereye ibraz etmeliyim?

Hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler raporlarını Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü sekreterliğine teslim edebilirler.

Lisans öğrencilerinin devam takibi ve ara sınavlar için sunulacak raporları ilgili dersin hocasına teslim edilmelidir. Ancak mazeretli sınav hakkı elde etmek isteyen lisans öğrencileri raporlarını bağlı bulundukları Fakülte sekreterliğine ve lisansüstü öğrencileri bağlı bulundukları Enstitü sekreterliğine teslim edebilirler. İlgili sekreterliklerin iletişim bilgilerine iber.ihu.edu.tr adresinde, sol menüde yer alan Kurumsal>Dokümanlar başlığındaki İç İletişim Rehberinden ulaşabilirsiniz.

Hazırlık Programından Lisans Eğitimine Geçiş

1. İngilizce hazırlık programını başarıyla tamamladım. Ne yapmam gerekir?

İngilizce hazırlık programını tamamlamanız halinde, lisans derslerinize başlayabileceğiniz gibi dilerseniz Arapça Hazırlık Programına kayıt olabilirsiniz. Tercihinizi belirtmek için, iber.ihu.edu.tr adresinde sol menüde yer alan Öğrenciler İçin>Dokümanlar başlığı altındaki İsteğe Bağlı Hazırlık Formunu doldurarak oidb@ihu.edu.tr adresine göndermeniz gerekir. Tercihinize istinaden sistem üzerinden gerekli güncellemeler Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecektir.

2. Dil sınavı sonuçları açıklandığında ders kayıt dönemi bitmiş ve hatta dersler başlamış olacak. Bu durumda lisans derslerine kayıt olabilir miyim?

Ders ekleme-bırakma döneminden sonra ulaşan dil sınav sonuçlarında, lisansa başlayabilmek için en geç derslerin başlamasını takip eden dördüncü haftanın son işgününe kadar Fakültenize başvurmalısınız.

Çift Anadal/ Yandal

1. Çift anadal programı nedir?

Çift anadal programının amacı; kayıtlı olduğu lisans programını üstün başarıyla yürüten öğrencinin, aynı zamanda ikinci bir programda lisans diploması almak üzere öğrenim görmesini sağlamaktır.

2. Yandal programı nedir?

Yandal programının amacı; kayıtlı olduğu lisans programını üstün başarıyla yürüten öğrencinin, aynı zamanda ikinci bir programda yandal sertifikası almak üzere öğrenim görmesini sağlamaktır.

3. Çift anadal programının başvuru koşulları nelerdir?

Çift anadal programına başvurabilmek için aşağıdaki şartlar aranır:

 • En erken üçüncü, en geç beşinci yarıyıl başında olmak
 • 4,00 üzerinden en az 2,72 GNO’ya sahip olmak
 • Alınan tüm dersleri başarıyla tamamlamış olmak
 • Sınıfında başarı sıralamasının en üst %20’lik diliminde olmak
 • Başarı sıralaması şartını sağlayamayan öğrenciler için ÇAP yapmak istedikleri programın Üniversite’ye yerleştiği yıldaki taban puanına sahip olmak
 • Hukuk programına yapılan başvurularda, Üniversiteye kayıt olduğu yılın Yükseköğretim Kurumları Sınavında 20.000 ve üstü başarı sıralamasına sahip olmak

4. Yandal programının başvuru koşulları nelerdir?

 • Yandal programına başvurabilmek için aşağıdaki şartlar aranır:
 • En erken üçüncü, en geç altıncı yarıyıl başında olmak
 • 4,00 üzerinden en az 2,50 GNO’ya sahip olmak
 • Alınan tüm kredili dersleri başarıyla tamamlamış olmak

5. Çift anadal/yandal başvurusunu nasıl yapabilirim?

Çift anadal/yandal başvuruları akademik takvimde ilan edilen tarihlerde OBS üzerinden yapılır.

6. Çift anadal/yandal için belirlenen kontenjanların bilgisine nereden ulaşabilirim?

Belirlenen kontenjanlar akademik takvimde belirtilen tarihte oidb.ihu.edu.tr adresindeki Çift Anadal & Yandal sayfasında ilan edilir.

7. Çift anadal/yandal programları için değerlendirme nasıl yapılmaktadır?

Çift anadal/yandal başvurularının değerlendirilmesinde koşulları sağlayan adaylar arasında genel not ortalamasına göre sıralama yapılmaktadır.

8. Çift anadal/yandal programına kabul edildim. Kaydımı nasıl tamamlayacağım?

Kayıt olmaya hak kazanan öğrenciler, iber.ihu.edu.tr adresinde sol menüde yer alan Öğrenciler İçin>Dokümanlar başlığı altında bulunan Kayıt Tercihi Dilekçesi ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na başvurarak kesin kayıtlarını yaptırırlar. Asıl listede yer alan kişilerin belirtilen tarihlerde kayıt yaptırmaması durumunda yedek listedeki adayların adayların başvuruları alınarak kayıtları yapılır.

9. Çift anadal/yandal lisans programı için ayrıca ücret ödemem gerekir mi?

Çift anadal/yandal için ayrıca ücret ödemeniz gerekmemektedir.

10. Çift anadal/yandal programı kapsamında aldığım dersleri aynı zamanda anadalım için de saydırabilir miyim?

Her iki program için de ortak olarak kabul edilecek olan dersler fakülte yönetim kurulu kararı ile belirlendiğinden, bu konudaki talebinizi anadal mezuniyetinden önceki son yarıyılınızda fakültenize bir dilekçe ile bildirmeniz gerekmektedir.

11. Çift anadal/yandal lisans programındaki başarısızlık, kayıtlı olunan ana lisans programındaki başarımı etkiler mi?

Çift anadal ve yandal programından başarısız olmak, anadal programındaki başarıyı ve mezuniyeti etkilememektedir.

12. Anadalımda alacağım derslerle çift anadal/yandal programında alacağım dersler çakışıyor. Bu derslere nasıl kayıt olabilirim?

Çakışan derslerle alakalı soru ve sorunlarınız için “Ders Kayıt” bölümünü inceleyebilirsiniz.

13. Çift anadal/yandal programını zamanında bitirmediğim takdirde ne olur?

Anadal diploma programından mezuniyet hakkını elde eden ancak çift anadal diploma programını bitiremeyen öğrencilerin bursluluk durumları en fazla iki yarıyıl daha devam eder. Ancak öğrencinin ikinci anadal programından mezun olabilmek için programa kayıt yaptırdığı yıldan itibaren azami yedi yıl süresi bulunmaktadır. Yandal programı öğrencilerine ise başvuruları üzerine Fakülte Yönetim Kurulu kararı ile en fazla bir yarıyıl ek süre tanınabilir. Bu süre içerisinde mevcut burs durumu devam eder.

14. Çift anadal/yandal lisans programı anadal lisans programından önce bitirilebilir mi?

Anadal lisans programından mezun olmadan yandal veya çift anadal programı bitirilmiş sayılmaz. Bu durumdaki öğrencilere yandal sertifikası veya çift anadal diploması verilmez.

15. Çift anadal programından kayıt silme işlemleri nasıl olmaktadır?

Öğrenci çift anadal programını her zaman kendi isteği ile bırakabilir. Çift anadal programından iki yarıyıl üst üste ders almayan öğrenciler ile anadal programındaki genel not ortalaması ikinci kez 2,50‘nin altına inen öğrencilerin ikinci anadal programından kaydı silinir.

16. Yandal programından kayıt silme işlemleri nasıl olmaktadır?

Anadal programındaki not ortalaması 4,00 üzerinden en az 2,29 şartını sağlayamayan öğrencinin yandal programından kaydı silinir.

17. Kayıt sildirdiğimde aldığım derslere ne olur?

Çift anadal/yandal programından kaydınız silinirse, bu programlarda alıp başardığınız dersler transkriptinizde “S” notu ile gösterilir ve ortalamaya katılmaz. Başarısız olduğunuz dersler ise transkriptinizde gösterilmez.

Ancak anadal mezuniyet yükümlülüğünüze saydırmak istediğiniz dersler varsa bunun için bir dilekçe ile fakültenize başvurabilirsiniz.

18. Çift anadal/yandal programından mezun olan öğrenciler hangi belgeleri alırlar?

Yandal programından mezun olanlar “Yandal Sertifikası”, çift anadal programından mezun olanlar ise “Lisans Diploması” alırlar.

Kurum İçi Yatay Geçiş

1. Üniversite içinde bir bölümden başka bir bölüme yatay geçiş yapabilir miyim?

Üniversiteye kayıt olduktan sonra bölüm değişikliği yapmanız mümkündür. Üniversitemizde yatay geçişler İbn Haldun Üniversitesi Kurum İçi ve Kurumlar Arası Yatay Geçiş Yönergesi hükümlerince gerçekleştirilmektedir. Buna göre, GNO’nuz ile veya merkezi yerleştirme puanınız ile yatay geçiş başvurusunda bulunmanız mümkündür.

2. GNO ile kurum içi yatay geçiş koşulları nelerdir?

 • En erken üçüncü, en geç beşinci yarıyıl başında olmak
 • 4,00 üzerinden en az 3,00 GNO’ya sahip olmak
 • Üçüncü yarıyıl için 48, dördüncü yarıyıl için 72, beşinci yarıyıl için 96 AKTS kazanmış olmak
 • Merkezi sınava girilen yıl itibarıyla, geçmek istenilen program için geçerli puan türünde alınan merkezi yerleştirme puanının, yurt içindeki diğer yükseköğretim kurumlarının eşdeğer diploma programlarının en düşük taban puanından yüksek olması
 • Hukuk programına yapılan başvurularda, Üniversiteye kayıt olduğu yılın Yükseköğretim Kurumları Sınavında 20.000 ve üstü başarı sıralamasına sahip olmak

3. Merkezi yerleştirme puanı ile kurum içi yatay geçiş koşulları nelerdir?

Üniversiteye kayıt yaptırdığınız yıldaki merkezi yerleştirme puanınızın, geçmek istediğiniz diploma programının taban puanının üzerinde olması halinde, yatay geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz.

YÖK Yürütme Kurulu tarafından tespit edilen usul ve esaslara göre belirlenen kontenjanlar çerçevesinde başvurular değerlendirilir. Başvurunun kontenjanı aştığı durumlarda merkezi yerleştirme puanı en yüksek olan adaydan başlanıp sıralanarak kontenjan kadar adayın yatay geçiş başvurusu ilgili yönetim kurulları tarafından kabul edilir.

4. Hazırlık sınıfında yatay geçiş yapılabilir mi?

GNO ile kurum içi yatay geçiş başvurusunda bulunabilmek için en erken 3, en geç 5’inci yarıyılın başında olmanız gerekir. Merkezi yerleştirme puanı ile hazırlık sınıfı da dâhil olmak üzere tüm sınıflarda yatay geçiş başvurusu yapabilirsiniz. Ancak, hazırlık programının azami süresi olan iki yılı tamamlamış olmanız halinde yatay geçiş başvurunuzun kabul edilebilmesi için İngilizce yeterliliğinizi belgelemeniz gerekir. Ayrıca Üniversiteye kayıt olduğunuz ilk yarıyılda başvuru yapmanız mümkün değildir.

5. Kurum içi yatay geçiş için belirlenen kontenjanların bilgisine nereden ulaşabilirim?

Güz dönemlerinde her bir program için ÖSYM kontenjanının %30’u kadar merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş kontenjanı belirlenir. Ancak Bahar dönemleri için merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş kontenjanı belirlenmez. GNO ile yatay geçiş kontenjanları ilgili mevzuat çerçevesinde Güz ve Bahar dönemlerine bölünerek ilgili yönetim kurullarınca belirlenir. Belirlenen kontenjanlar akademik takvimde belirtilen tarihte oidb.ihu.edu.tr adresindeki Kurum İçi Yatay Geçiş sayfasında ilan edilir.

6. Kurum içi yatay geçiş yaptığımda bursum kesilir mi?

Öğrenci, kurum içi yatay geçiş yoluyla başka bir programa kayıt olsa da Üniversiteye girişte kazandığı burs hakkı devam eder.

7. Kurum içi yatay geçiş yaptığımda azami öğrenim sürem nasıl etkilenir?

Yatay geçiş yapan öğrencinin azami süresi, programın azami süresinden kabul edildiği yarıyıl çıkarılarak hesaplanır.

8. Kurum içi yatay geçiş yaptığımda daha önce aldığım dersler ne olacak?

Önceki programınızda aldığınız dersler, yeni programınızın müfredatı kapsamında değerlendirilerek mezuniyet yükümlülüğünüze sayılır. Bunun için ek bir başvuruda bulunmanız gerekmez. Herhangi bir zorunlu ders veya seçmeli ders grubuna sayılamayacak olan dersler, transkriptinizde fazladan alınmış ders olarak gözükmeye devam eder.

Belge Talepleri

1. Transkript ve öğrenci belgesini nasıl alabilirim?

Öğrenci belgesini e-devlet üzerinden temin edebilirsiniz. Transkriptlerin de e-devlet üzerinden alınabilmesi için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından bir çalışma yürütülmektedir.

OBS’den elektronik imzalı belge talep edilebilmesi de mümkündür. Belge talep işlemini gösteren ekran görüntüsüne buradan ulaşabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanmasına istinaden aynı ekrandan belgenizi indirebilirsiniz.

*Islak imzalı belgeler en erken bir iş günü sonra teslim alınabilir. Herhangi bir gecikme yaşanmaması için belge taleplerinizi bu hususu göz önüne alarak yapmanız önerilmektedir.

2. Öğrenci kimlik kartımı kaybettim, ne yapmam gerekir?

Öğrenci kimlik kartınızı kaybettiyseniz ya da herhangi bir nedenle değiştirmek istiyorsanız, iber.ihu.edu.tr adresinde sol menüde yer alan Öğrenciler İçin>Dokümanlar Öğrenci Kimlik Kartı Beyan Formunu Mali İşler Ofisine 20 TL’lik kart ücreti ödemesi yaptıktan sonra doldurarak ogrenciisleri@ihu.edu.tr adresine iletmeniz gerekmektedir.  Alınan ödeme onayına istinaden yeni kartınız hazırlanacak ve teslim almanız için tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

Not: Pandemi dolayısıyla yeni kart talep ödemeleri online olarak gerçekleştirilmektedir. Online ödeme sistemine https://iber.ihu.edu.tr/PrivatePay adresinden ulaşabilirsiniz.

3. Adres ve telefon bilgilerim değişti, nereye bildirmeliyim?

Adres ve telefon bilgileriniz değiştiğinde, değişiklikleri OBS üzerinde yer alan İletişim Bilgileri sekmesinden güncelleyebilirsiniz.

4. Kimlik bilgilerimde değişiklik oldu ne yapmalıyım?

Kimlik bilgilerinizde var olan değişikliği gösteren doküman ve dilekçe ile birlikte Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na müracaatta bulunmanız gerekmektedir.

5. Yatay geçişe engel yoktur yazısı almak için ne yapmalıyım?

Yatay geçişe engel yoktur yazısı talep eden öğrencilerin öncelikle Üniversiteden ilişik kesmiş olmaları gerekmektedir. İlişiğini kesen öğrencilere yatay geçişe engel olmadığına dair yazı verilebilmektedir.

İlişik kesme formu öğrencinin Üniversitenin diğer birimleriyle bir bağı olmadığını ve bu nedenle yatay geçiş yapabileceğini belgelemek amacıyla talep edilmektedir. Formunuz, yatay geçiş yaptığınız Üniversitenin resmi yazıyla yatay geçiş yaptığınızı bildirmesi üzerine işleme alınarak kayıt silme işlemleri başlatılmaktadır.

6. Disiplin durumunu gösterir belge nasıl alabilirim?

Disiplin durumunuzu belgelemek için öğrenci belgesi talebinde bulunabilirsiniz. Bunun haricinde öğrencilere disiplin durumu ile alakalı ek bir belge verilmez.

7. Resmi bir kuruma vermek üzere üniversitedeki kayıt durumumla ilgili bir resmi yazıya ihtiyacım var. Nasıl alabilirim?

Talep etmiş olduğunuz belgenin hazırlanacağı birim belgenin içeriğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Buna göre:

 • Öğretim dili ile alakalı belge talepleriniz için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına,
 • Tez sürecinizle alakalı belgeler için enstitünüze,
 • Hazırlık programına ilişkin belge/sertifika talepleriniz için diller okulu sekreterliklerine ulaşabilirsiniz.

İlgili birimlerin iletişim bilgilerine iber.ihu.edu.tr adresinde, sol menüde yer alan Kurumsal>Dokümanlar başlığındaki İç İletişim Rehberinden ulaşabilirsiniz.

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur