Student Affairs

Department

Course Schedule

2020-2021 ACADEMIC YEAR SPRING SEMESTER
UNDERGRADUATE COURSE SCHEDULE 
SECTION COURSE CODE COURSE NAME DAY TIME FACULTY MEMBER
1 ANTH 202 Social-Cultural Anthropology Wednesday 10:00-13:00 NURSEM KESKİN AKSAY
1 ANTH 450 Anthropology of Islam and Muslim Societies Thursday 10:00-13:00 RAMAZAN ARAS
1 ARA 302 Basic Arabic II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 17:00-18:00 LUBANA BARODI
2 ARA 302 Basic Arabic II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 ABDULKADER ALKHALAF
3 ARA 302 Basic Arabic II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 MOUSAB OLABİ
4 ARA 302 Basic Arabic II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 SÜNDÜS ŞERİF
5 ARA 302 Basic Arabic II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 AMAR AL SOAH
1 ARA 304 Intermediate Arabic II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 17:00-18:00 NASRALLAH ABDO
2 ARA 304 Intermediate Arabic II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 NASRALLAH ABDO
3 ARA 304 Intermediate Arabic II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 ABDURRAHMAN TABLAS
1 ARA 402 Intermediate Classical Arabic I Wednesday
Saturday
17:00-19:00
09:00-12:00
SELMAN KÜÇÜKSUCU
2 ARA 402 Intermediate Classical Arabic I Wednesday
Saturday
17:00-19:00
09:00-12:00
ZEYNEP AKAY
3 ARA 402 Intermediate Classical Arabic I Wednesday
Saturday
17:00-19:00
09:00-12:00
ZEYNEP SİNGER
1 ARA 405 Advanced Classical Arabic II Wednesday
Saturday
17:00-19:00
09:00-12:00
AHMET ENES ELHAN
2 ARA 405 Advanced Classical Arabic II Wednesday
Saturday
17:00-19:00
09:00-12:00
ZEYNEP AKAY
1 ARA 410 Classical Texts in Rhetoric Wednesday
Saturday
17:00-19:00
09:00-12:00
MUSTAFA KARAPINAR
2 ARA 410 Classical Texts in Rhetoric Wednesday
Saturday
17:00-19:00
09:00-12:00
SÜLEYMAN ERMİHAN
1 CHI 301 Basic Chinese I Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 ELVİDA ÜNAL
1 DFT 202 Introduction to Filmmaking Monday
Wednesday
09:00-11:00 EKREM ÇELİKİZ
1 DFT 407 Creative Documentary Monday
Thursday
16:00-18:00 ERKAN BÜKER
1 DFT 408 World Film History Tuesday 10:00-13:00 EKREM ÇELİKİZ
1 ECON 102 Principles of Macroeconomics Monday 12:00-13:00
16:00-19:00
GÖKHAN ÖVENÇ
1 ECON 202 Intermediate Macroeconomics Monday
Wednesday
09:00-11:00 ŞERİFE GENÇ İLERİ
1 ECON 204 Mathematical Economics Tuesday
Wednesday
11:00-13:00
13:00-15:00
YUSUF VARLI
1 ECON 302 Econometrics II Tuesday
Thursday
09:00-12:00
13:00-15:00
GÖKHAN ÖVENÇ
1 ECON 304 Game Theory Wednesday 13:00-16:00 ÖZER SELÇUK
1 ECON 306 Money, Banking and Financial Institutions Monday 13:00-16:00 ŞERİFE GENÇ İLERİ
1 ECON 410 International Finance Thursday 09:00-12:00 MURAT TURGUT
1 ECON 426 Environmental Economics Thursday 15:00-18:00 ASAD UL ISLAM KHAN
1 EDU 102 Educational Technology  Friday 14:00-16:00 MEHMET AKIN BULUT
1 EDU 106 Guidance and Counseling in Schools Wednesday 10:00-12:00 CEM MALAKCIOĞLU
1 EDU 108 Philosophy of Education Wednesday 13:00-15:00 MUNIRAH MOHAMMED ALABOUDI
1 EDU 110 Developmental Psychology I (Child and Adolescent) Thursday 11:00-13:00 THSEEN NAZIR
1 EDU 202 History of Turkish Education Thursday 13:00-15:00 AYŞE DİLŞAD YAKUT
1 EDU 203 Child Psychology Tuesday 09:00-11:00 THSEEN NAZIR
1 EDU 208 Community Service  Friday 15:00-18:00 THSEEN NAZIR
1 EDU 209 Basic Statistics  Friday 10:00-12:00 LOKMAN AKBAY
1 EDU 212 Life Span Development and Adaptation Problems Wednesday 13:00-15:00 NAİME DOĞRU
1 EDU 214 Character and Value Education Thursday 10:00-12:00 SEFA BULUT
1 EDU 218 Nontest Techniques Monday 15:00-18:00 SEFA BULUT
1 EDU 232 Gifted Children and Education Wednesday 10:00-12:00 AYŞEGÜL İŞLEKELLER BOZCA
1 EDU 302 Classroom Management  Friday 14:00-16:00 MUNIRAH MOHAMMED ALABOUDI
1 EDU 304 Group Counseling  Friday 10:00-12:00 NAİME DOĞRU
1 EDU 306 Spiritual Counseling Thursday 09:00-11:00 ZUHAL AĞILKAYA ŞAHİN
1 EDU 308 Moral and Ethics in Education Monday 10:00-12:00 SEFA BULUT
1 EDU 310 Carrier Counseling (Practicum) Thursday 15:00-18:00 SEFA BULUT
1 EDU 312 Psychological Counseling Skills Wednesday 12:00-15:00 CEM MALAKCIOĞLU
1 EDU 345 Human Nature Thursday 12:00-14:00 HASAN KAPLAN
1 EDU 355 Inclusive Education Tuesday 12:00-14:00 AYŞE DİLŞAD YAKUT
1 FRE 302 Basic French II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 IBTISSEM CHATTA
1 GER 302 Basic German II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 GURBET TUBA EMİNE TOPRAK
1 HEB 302 Basic Hebrew II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 MEHMET SAİT TOPRAK
1 HIST 102 History of Modern Turkey II Tuesday
Thursday
Friday
09:00-10:00
09:00-10:00
09:00-11:00
ALİ ASLAN
1 HIST 102R History of Modern Turkey II Tuesday
Thursday
09:00-10:00 ALİ ASLAN
1 HIST 201B Introduction to Historical Thought and Method II Tuesday 10:00-13:00 FARUK YASLIÇİMEN
1 HIST 210 Nations and Nationalism  Friday 14:00-17:00 RAMAZAN ARAS
1 HIST 211 Imperialism and Colonialism Thursday 17:00-20:00 MEHMET ŞAKİR YILMAZ
1 HIST 213 History of the Twentieth Century Tuesday 17:00-20:00 HALİL BERKTAY
1 HIST 312 Islamic History: the Middle Period (c.945-1500) Monday 10:00-13:00 ERCÜMENT ASİL
1 HIST 316 History of the Contemporary Middle East (from the 1920s)  Friday 10:00-13:00 İBRAHİM VEHBİ BAYSAN
1 HIST 323 Byzantium: A Survey (400-1453) Thursday 14:00-17:00 HALİL BERKTAY
1 HIST 351 Ottoman History II (1600-1800) Thursday 10:00-13:00 MUHAMMED FATİH ÇALIŞIR
1 HIST 453 Ottoman Women c.1300-1900 Tuesday 14:00-17:00 SURAIJA ROSCHAN NADIRA ERIKA FAROQHI
1 HUK 202 Borçlar Hukuku Genel Hükümler II Monday
Thursday
10:00-12:00
11:00-13:00
ALİ DEMİRBAŞ
1 HUK 204 İdare Hukuku II Wednesday
Thursday
13:00-15:00
09:00-11:00
ÖMER FARUK EROL
1 HUK 206 Ceza Hukuku Genel Hükümler II Tuesday
Thursday
10:00-12:00
14:00-16:00
MAHMUT KOCA
1 HUK 208 Milletlerarası Kamu Hukuku II  Friday 09:00-12:00 ENVER ARIKOĞLU
1 HUK 220 Mukayeseli Hukuk IV Wednesday 09:00-12:00 BİLAL AYBAKAN, FATİH ŞABANİ
1 HUK 302 Medeni Usul Hukuku II Tuesday 10:00-13:00 ALİ YEŞİLIRMAK
1 HUK 304 Ticaret Hukuku II Monday
Tuesday
13:00-16:00
09:00-10:00
ŞÜKRÜ YILDIZ
1 HUK 306 Eşya Hukuku Monday
Friday
09:00-12:00
11:00-13:00
MUSTAFA AKSU
1 HUK 308 Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi II Wednesday 13:00-16:00 AHMET ULVİ TÜRKBAĞ
1 HUK 310 Genel Kamu Hukuku Thursday 09:00-12:00 MUHAMMET CELAL KUL
1 HUK 316 İnsan Hakları Hukuku Tuesday 13:00-16:00 YAVUZ ATAR
1 HUK 320 İslam Hukuk Metodolojisi  Friday 14:00-17:00 TUBA ERKOÇ BAYDAR
1 HUM 102 The World Through Art and Literature II Monday
Wednesday
Thursday
10:00-11:00
10:00-11:00
16:00-18:00
NAGİHAN HALİLOĞLU
1 HUM 406 The Twentieth Century in European Art and Literature Wednesday 17:00-20:00 HALİL BERKTAY
1 JAP 301 Basic Japanese I Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 NAOKI YAMAMOTO
1 JAP 302 Basic Japanese II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 SELİN ÖZDEMİR
1 JOR 204 Genres in Journalism Friday 09:00-12:00 YASMIN ABBAS ABDALLAH ALDAMEN
1 JOR 303 Advanced Writing for Media Monday 11:00-15:00 HAKKI ÖCAL
1 JOR 309 Digital Writing Wednesday 09:00-13:00 HAKKI ÖCAL
1 LAW 102 Anayasa Hukuku II Monday
Tuesday
13:00-16:00
12:00-13:00
YAVUZ ATAR
1 LAW 104 Medeni Hukuk II Wednesday
Thursday
09:00-12:00
11:00-12:00
ÖMER ÇINAR, RABİA İLHAN
1 LAW 106 Mukayeseli Hukuk II Tuesday
Thursday
11:00-12:00
13:00-15:00
NECMETTİN KIZILKAYA
1 LAW 110 Legal English II Wednesday 14:00-17:00 YUSUF ÇALIŞKAN
1 LAW 202 Borçlar Hukuku Genel Hükümler II Monday
Thursday
10:00-12:00
11:00-13:00
ALİ DEMİRBAŞ
1 LAW 204 İdare Hukuku II Wednesday
Thursday
13:00-15:00
09:00-11:00
ÖMER FARUK EROL
1 LAW 206 Ceza Hukuku Genel Hükümler II Tuesday
Thursday
10:00-12:00
14:00-16:00
MAHMUT KOCA
1 LAW 208 Public International Law II Monday 13:00-16:00 ENVER ARIKOĞLU
1 LAW 220 Mukayeseli Hukuk IV Wednesday 09:00-12:00 BİLAL AYBAKAN, FATİH ŞABANİ
1 LAW 302 Medeni Usul Hukuku II Tuesday 10:00-13:00 ALİ YEŞİLIRMAK
1 LAW 304 Ticaret Hukuku II Monday
Tuesday
13:00-16:00
09:00-10:00
ŞÜKRÜ YILDIZ
1 LAW 306 Eşya Hukuku Monday
Friday
09:00-12:00
11:00-13:00
MUSTAFA AKSU
1 LAW 308 Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi II Wednesday 13:00-16:00 AHMET ULVİ TÜRKBAĞ
1 LAW 310 General Public Law Thursday 15:00-18:00 MUHAMMET CELAL KUL
1 LAW 320 İslam Hukuk Metodolojisi  Friday 14:00-17:00 TUBA ERKOÇ BAYDAR
1 LAW 322 International Commercial Law Wednesday 09:00-12:00 YUSUF ÇALIŞKAN
1 LAW 325 International Criminal Law Thursday 12:00-15:00 ERDEM İZZET KÜLÇÜR
1 LIT 202 Introduction to Literary Theory II Tuesday 10:00-13:00 EMRAH PELVANOĞLU
1 LIT 204 Survey of English Literature Wednesday 10:00-13:00 MERVE AKTAR
1 LIT 206 Survey of Turkish Literature Thursday 14:00-17:00 EMİNE HOŞOĞLU DOĞAN
1 LIT 210 Shakespeare Monday 11:00-14:00 NAGİHAN HALİLOĞLU
1 LIT 212 Literary Nonfiction  Friday 10:00-13:00 MERVE AKTAR
1 LIT 302 Literature and Civilization: Asia Wednesday 14:00-17:00 NAGİHAN HALİLOĞLU
1 LIT 306 Survey of Social Commentary Fiction Monday 14:00-17:00 MERVE AKTAR
1 LIT 460 City in Literature  Friday 10:00-13:00 EMRAH PELVANOĞLU
1 MAN 102 Business Communications  Friday 09:00-12:00 KADRİ ÖZGÜNEŞ
1 MAN 202 Organizational Behavior Wednesday 15:00-18:00 MAHMUT ARSLAN
1 MAN 242 Financial Management Wednesday 10:00-13:00 ÜMİT HACIOĞLU
1 MAN 244 Digital Applications in Business Monday 14:00-17:00 AHMET KAPLAN
1 MAN 322 Marketing Management Thursday 13:00-16:00 GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
1 MAN 344 Corporate Finance Monday 13:00-16:00 MUSTAFA KEMAL YILMAZ
1 MAN 345 Financial Markets and Institutions Monday 10:00-13:00 NİHAT GÜMÜŞ
1 MAN 351 Business Ethics and the Islamic Ahi Tradition Wednesday 11:00-14:00 MAHMUT ARSLAN
1 MAN 362 Operations Management Wednesday 14:00-17:00 ALİ OSMAN KUŞAKCI
1 MAN 364 Business Research Methods Thursday 09:00-12:00 ARAFAT SALİH AYDINER
1 MATH 102 Calculus II Tuesday
Wednesday
09:00-11:00
16:00-18:00
YUSUF VARLI
1 MCOM 102 History of Media and Communication Wednesday 11:00-14:00 NEVRİYE YILDIRIM
1 MCOM 104 Technical Skills for Media Thursday 09:00-13:00 ERHAN İĞDEMİR
1 MCOM 308 Research Methods in Communication Wednesday 14:00-17:00 YASMIN ABBAS ABDALLAH ALDAMEN
1 NS 102 Nature and Science II Monday
Wednesday
Friday
14:00-15:00
14:00-15:00
14:00-16:00
ENIS DOKO
1 PERS 301 Basic Persian I Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 NARGES KESHANI
1 PERS 302 Basic Persian II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 NARGES KESHANI
1 PHIL 102 Introduction to Ethics Thursday 10:00-13:00 HAKAN KURUNÇ
1 PHIL 104 Logic II Wednesday 16:00-19:00 ENIS DOKO
1 PHIL 202 Ancient Philosophy Monday 12:00-15:00 ŞABAN TEOMAN DURALI
1 PHIL 204 Metaphysics Wednesday 09:00-12:00 ALPARSLAN AÇIKGENÇ
1 PHIL 302 Islamic Philosophy II Monday 09:00-12:00 ALPARSLAN AÇIKGENÇ
1 PHIL 304 Early Modern Philosophy Tuesday 10:00-13:00 MUHAMMET İKBAL BAKIR
1 PHIL 306 Aesthetics and Philosophy of Art Friday 11:00-14:00 ENGİN YURT
1 PHIL 418 Hellenistic Philosophy Friday 14:00-17:00 SELMAN DİLEK
1 POLS 102 International Relations Tuesday 11:00-14:00 ERIK IVAR RINGMAR
1 POLS 224 Social Statistics Thursday 13:00-16:00 NİHAT GÜMÜŞ
1 POLS 241 Constitutional Politics & Law Wednesday 09:00-12:00 İBRAHİM KAYA
1 POLS 251 Modern Political Theory Monday 10:00-13:00 MEHMET AKİF KAYAPINAR
1 POLS 311 Theories of International Relations Wednesday 13:00-16:00 ABDULLAH ENES TÜZGEN
1 POLS 315 Diplomatic History Thursday 10:00-13:00 ERIK IVAR RINGMAR
1 POLS 318 Foreign Policy Analysis Monday 13:00-16:00 WAHABUDDIN RAEES
1 POLS 346 International Law & Organizations Thursday 16:00-19:00 ŞİRİN DUYGULU ELCİM
1 POLS 412 Turkish Foreign Policy Thursday 13:00-16:00 MESUT ÖZCAN
1 POLS 440 Conflict Analysis and Resolution  Friday 14:00-17:00 TALHA KÖSE
1 PR 202 Introduction to Public Relations Thursday 13:00-16:00 İZZET BOZKURT
1 PR 301 Persuasion Theories Thursday 09:00-12:00 NEVRİYE YILDIRIM
1 PR 303 Sociology of Communications Thursday 13:00-16:00 KÜBRA ÖZARSLAN
1 PSY 104 Biological Basis of Human Behavior Tuesday 11:00-14:00 TIMOTYH JORDAN
1 PSY 122 History of Psychology Monday 12:00-13:00/16:00-18:00 EBRU MORGÜL
1 PSY 204 Statistical Methods in Psychology Thursday 15:00-18:00 FATİH AYDOĞAN
1 PSY 206 Individual Differences and Theories of Personality Tuesday 11:00-14:00 ÜZEYİR OK
1 PSY 222 Selected Topics in Social Psychology  Friday 15:00-18:00 FATİH AYDOĞAN
1 PSY 316 Psychopathology Wednesday 09:00-12:00 MEDAİM YANIK
1 PSY 320 Conducting Experiments in Psychology Thursday 14:00-17:00 TIMOTYH JORDAN
1 PSY 325 Introduction to Positive Psychology Wednesday 13:00-16:00 SENEM EREN
1 PSY 342 Current Issues and Psychology Thursday 10:00-13:00 ÜZEYİR OK
1 PSY 418 Psychology in the Islamic Tradition Monday 13:00-16:00 HOOMAN KESHAVARZI
1 SIS 104 Intensive Intermediate Arabic Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
08:00-09:00/10:00-11:00
08:00-09:00/11:00-12:00
08:00-09:00/14:00-15:00/16:00-17:00
08:00-09:00
08:00-09:00/11:00-12:00
BİLAL AYBAKAN, AHMET MEYDAN, HÜSEYİN ARSLAN
1 SIS 110 Kur’an Okuma ve Tecvid II Monday
Wednesday
13:00-15:00
10:00-12:00
MUSTAFA ALTIN
2 SIS 110 Kur’an Okuma ve Tecvid II Tuesday
Thursday
12:00-14:00
11:00-13:00
ESRA YILMAZ
1 SIS 202 İslam İbadet Esasları Monday 13:00-16:00 HAMZEH AL-BAKRI
1 SIS 204 Islamic History Thursday 14:00-17:00 YAŞAR ÇOLAK
1 SIS 206 History of Philosophy Thursday 11:00-14:00 SELMAN DİLEK
1 SIS 208 Sciences and History of Hadith Wednesday 09:00-12:00 SERDAR DEMİREL
1 SIS 212 Intensive Classical Arabic II Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
08:00-10:00/16:00-17:00
08:00-09:00
08:00-09:00/14:00-15:00/16:00-17:00
08:00-09:00
08:00-09:00/11:00-12:00
BİLAL AYBAKAN, İHSAN KAHVECİ, AHMET MEYDAN, HÜSEYİN ARSLAN
1 SIS 302 al-Tafsir II Tuesday 09:00-12:00 İHSAN KAHVECİ
1 SIS 304 Hadis II Wednesday 14:00-17:00 HAMZEH AL-BAKRI
1 SIS 306 Islamic Law II Monday 13:00-16:00 BİLAL AYBAKAN
1 SIS 308 Kelam  Friday 14:00-17:00 AHMET SÜRURİ
1 SIS 310 Tasavvuf Thursday 11:00-14:00 AHMET MURAT ÖZEL
1 SIS 312E History of Religions Wednesday 10:00-13:00 BETÜL AVCI SEBETCİ
1 SIS 427 İslam Ahlak Esasları Tuesday 11:00-14:00 AHMET MURAT ÖZEL
1 SOC 206 Feminist Thought Wednesday 14:00-17:00 NURSEM KESKİN AKSAY
1 SOC 216 Sociology of Childhood Tuesday 10:00-13:00 DIANE MARIE PRANZO
1 SOC 302 Contemporary Sociological Theory Tuesday 10:00-13:00 ALEV ERKİLET
1 SOC 306 History of Social Thought in Turkey Monday 10:00-13:00 MEHMET ÖZAY
1 SOC 309 Sociology of Religion Wednesday 10:00-13:00 MEHMET ÖZAY
1 SOC 310 Social Stratification Thursday 14:00-17:00 ALEV ERKİLET
1 SOC 314 Sociology of Organizations  Friday 14:00-17:00 DIANE MARIE PRANZO
1 SPA 302 Basic Spanish II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 BUSE KESKİN
1 SPS 102 Humanity and Society II Monday
Wednesday
Thursday
09:00-10:00
09:00-10:00
14:00-16:00
HALİL BERKTAY
1 SPS 104 Comparative Theories and Methods II Monday
Wednesday
Friday
15:00-16:00
15:00-16:00
16:00-18:00
ÖNDER KÜÇÜKURAL, RECEP ŞENTÜRK
1 SPS 303 Comparative Ethics: Self, Society and State Monday
Wednesday
Friday
16:00-17:00
16:00-17:00
09:00-11:00
ÖNDER KÜÇÜKURAL, RECEP ŞENTÜRK, MEHMET AKİF KAYAPINAR
1 STAT 202 Statistics II Thursday 13:00-15:00
16:00-18:00
MURAT GÜVEN
1 TLL 102 Modern Turkish Literature II Tuesday
Thursday
Friday
10:00-11:00
10:00-11:00
(A) 11:00-13:00
(B) 11:00-12:00/13:00-14:00
(C) 14:00-16:00
EMİNE HOŞOĞLU DOĞAN
2 TLL 302 Intermediate Ottoman Turkish Tuesday
Thursday
Friday
14:00-15:00
10:00-12:00
11:00-13:00
RAMAZAN ARAS
1 TLL 302 Intermediate Ottoman Turkish Tuesday
Wednesday
Thursday
08:00-09:00/13:00-15:00
08:00-09:00
08:00-09:00
EDİP GÖLBAŞİ
1 TLL 304 Advanced Ottoman Turkish II Tuesday
Wednesday
Thursday
16:00-17:00
16:00-18:00
14:00-16:00
EDİP GÖLBAŞİ
1 TUR 302 Basic Modern Turkish II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 RÜMEYSA ŞİŞMAN
1 TUR 304 Intermediate Modern Turkish II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 ZEHRA ÖZTÜRK RAHMAN
2 TUR 304 Intermediate Modern Turkish II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 17:00-18:00 ZEHRA ÖZTÜRK RAHMAN
1 TUR 312 Advanced Readings in Modern Turkish II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 GÖKHAN GÜLER
2 TUR 312 Advanced Readings in Modern Turkish II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 17:00-18:00 ENVER GEDİK

 

2020-2021 ACADEMIC YEAR SPRING SEMESTER
GRADUATE COURSE SCHEDULE 
SECTION COURSE CODE COURSE NAME DAY TIME FACULTY MEMBER
1 AIR 500 Seminar TBA TBA ALİ OSMAN KUŞAKCI
1 AIR 501 Research Methods and Publication Ethics TBA TBA NİHAT GÜMÜŞ
1 AIR 506 Airline Business Models and Strategic Management TBA TBA MUSTAFA KEMAL YILMAZ
1 AIR 513 Network, Fleet and Schedule Planning TBA TBA ÜMİT HACIOĞLU
1 AIR 523 Revenue Management in Aviation TBA TBA ALİ OSMAN KUŞAKCI
1 AIR 599 Master’s Thesis
1 ANTH 613 Anthropology of Islam Thursday 14:00-17:00 RAMAZAN ARAS
1 ANTH 622 Anthropology of Emotions Monday 14:00-17:00 RAMAZAN ARAS
1 ARA 502 Basic Arabic II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 MOHAMMAD SHEIKH KASSEM
2 ARA 502 Basic Arabic II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 ABDULLAH AL THALAJ
3 ARA 502 Basic Arabic II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 MAHMOUD NOUREDDIN CHABBAN
2 ARA 502C Basic Arabic II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 ABDULLAH AL THALAJ
1 ARA 504 Intermediate Arabic II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 NASRALLAH ABDO
2 ARA 602 Intermediate Classical Arabic I Wednesday
Saturday
17:00-19:00
09:00-12:00
ZEYNEP AKAY
2 ARA 610C Classical Texts in Rhetoric Wednesday
Saturday
17:00-19:00
09:00-12:00
SÜLEYMAN ERMİHAN
1 BIS 500E Seminar Monday 14:00-17:00 AHMET MURAT ÖZEL
1 BIS 502E Usul Al-Fiqh Tuesday 09:00-12:00 TUBA ERKOÇ BAYDAR
1 BIS 530 Kuran’ın Ana Konuları Monday 09:00-12:00 İHSAN KAHVECİ
1 BIS 532 Günümüz Tefsir Problemleri Thursday 09:00-12:00 MEHMET PAÇACI
1 BIS 540 Hadis Usulü Metinleri Friday 09:00-12:00 HAMZEH AL-BAKRI
1 BIS 544 Klasik Hadis Şerh Metinleri Friday 15:00-18:00 SERDAR DEMİREL
1 BIS 550 Malî Muâmelat Fıkhı Thursday 09:00-12:00 BİLAL AYBAKAN
1 BIS 560 Modern Kelam Metinleri Wednesday 14:00-17:00 AHMET SÜRURİ
1 BIS 562 Kelam Ekolleri Thursday 14:00-17:00 HAMZEH AL-BAKRI
1 BIS 599 Yüksek Lisans Tezi
1 BIS 600E Seminar Monday 09:00-12:00 YAŞAR ÇOLAK
1 BIS 644 İhtilâfü’l-Hadis Thursday 09:00-12:00 MAHIEDDİN AVVAMA
1 BIS 648E Contemporary Hadith Works Monday 14:00-17:00 SERDAR DEMİREL
1 BIS 650 İlelü’l Hadis Friday 14:00-17:00 HAMZEH AL-BAKRI
1 BIS 652 Mütekellim Usûl Düşüncesi Tuesday 09:00-12:00 TUNCAY BAŞOĞLU
1 BIS 654E Islamic Theory of Contract Thursday 14:00-17:00 BİLAL AYBAKAN
1 BIS 658 Günümüz Fıkıh Problemleri Thursday 09:00-12:00 TUBA ERKOÇ BAYDAR
1 BIS 662 Kelâmda Uluhiyyet Wednesday 09:00-12:00 HAMZEH AL-BAKRI
1 BIS 668 Batı’da Kelâm Çalışmaları Thursday 14:00-17:00 AHMET SÜRURİ
1 BIS 682E Sufism in Non-Anatolian Geographies Wednesday 14:00-17:00 NAOKI YAMAMOTO
1 BIS 685 Fusûsu’l-Hikem Okumaları Monday 14:00-17:00 ERCAN ALKAN
1 BIS 686 Günümüz Tasavvuf Hareketleri Friday 09:00-12:00 AHMET MURAT ÖZEL
1 BIS 697 Doktora Yeterlik Sınavı
1 BIS 698 Doktora Tez Önerisi
1 BIS 699 Doktora Tezi
1 CHI 501 Basic Chinese I Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 ELVİDA ÜNAL
1 CHI 501C Basic Chinese I Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 ELVİDA ÜNAL
1 CPSY 502E Statistics Friday 14:00-17:00 LOKMAN AKBAY
1 CPSY 504E Group Counseling Theory and Practices Monday 09:00-12:00 SEFA BULUT
1 CPSY 542 Gestalt Terapi Wednesday 15:00-18:00 CEM MALAKCIOĞLU
1 CPSY 544 Kişilik Bozuklukları Thursday 18:00-21:00 ALİ GÖRKEM GENÇER
1 CPSY 599 Yüksek Lisans Tezi
1 ECON 500 Seminar Friday 14:00-17:00 ASAD UL ISLAM KHAN
1 ECON 504 Microeconomic Theory Wednesday 17:00-20:00 HALDUN EVRENK
1 ECON 506 Macroeconomic Theory Wednesday 10:00-13:00 RASİM ÖZCAN
1 ECON 508 Econometrics Friday Monday ASAD UL ISLAM KHAN
1 ECON 514 Industrial Economics Thursday 10:00-13:00 RASİM ÖZCAN
1 ECON 518 Panel Data and Cross Section Models Thursday 09:00-12:00 MURAT GÜVEN
1 ECON 520 Development Economics Monday 13:00-16:00 MURAT TURGUT
1 ECON 599 Master’s Thesis
1 ECON 600 Seminar Friday 14:00-17:00 ASAD UL ISLAM KHAN
1 ECON 602 Advanced Macroeconomics Wednesday 14:00-17:00 ŞERİFE GENÇ İLERİ
1 ECON 604 Advanced Econometrics Tuesday 09:00-12:00 ASAD UL ISLAM KHAN
1 ECON 697 PhD Qualifying Exam
1 ECON 698 PhD Thesis Proposal
1 ECON 699 PhD Thesis
1 EDU 500 Seminer Tuesday 09:00-12:00 MUNIRAH MOHAMMED ALABOUDI, YÜKSEL ÖZDEN
1 EDU 502 Eğitim Politikaları Wednesday 17:00-20:00 YÜKSEL ÖZDEN
1 EDU 504 Yönetimde İnsan İlişkileri Monday 17:00-20:00 SÜMEYYE KUŞAKCI
1 EDU 521 Eğitim Yönetiminde İyi Örnekler Tuesday 17:00-20:00 MUNIRAH MOHAMMED ALABOUDI
1 EDU 525 Özel Eğitim Politikaları ve Uygulamaları Friday 17:00-20:00 AYŞEGÜL İŞLEKELLER BOZCA
1 EDU 599 Yüksek Lisans Tezi
1 EFIN 500 Seminar Wednesday 13:00-16:00 NİHAT GÜMÜŞ
1 EFIN 506 Financial Econometrics Friday 14:00-17:00 NİHAT GÜMÜŞ
1 EFIN 512 Globalization and International Financial Markets Tuesday 10:00-13:00 LOKMAN GÜNDÜZ
1 EFIN 518 Islamic Finance Monday 14:00-17:00 OMAR KACHKAR
1 EFIN 599 Master’s Thesis
1 FRE 502 Basic French II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 IBTISSEM CHATTA
1 HIST 504 World History II Wednesday 10:00-13:00 ERCÜMENT ASİL
1 HIST 506 World Historiography II Thursday 17:00-20:00 HALİL BERKTAY
1 HIST 516 History of the Contemporary Middle East (from the 1920s) Friday 10:00-13:00 İBRAHİM VEHBİ BAYSAN
1 HIST 536 History of a City II: Ottoman Istanbul, 1450-1900 Monday 14:00-17:00 SURAIJA ROSCHAN NADIRA ERIKA FAROQHI
1 HIST 537 History of Education in Islam Tuesday 17:00-20:00 İBRAHİM VEHBİ BAYSAN
1 HIST 551 Sources and Methods for Ottoman History, 1600-1800 Thursday 10:00-13:00 MUHAMMED FATİH ÇALIŞIR
1 HIST 553 Ottoman Women, c.1300-1900 Tuesday 14:00-17:00 SURAIJA ROSCHAN NADIRA ERIKA FAROQHI
1 HIST 572 From Empire to Republic: Turkish Nationalism and the Nation-State Tuesday 10:00-13:00 HALİL BERKTAY
1 HIST 601 Academic Research Methods and Publishing Ethics Friday 15:00-18:00 MEHMET ŞAKİR YILMAZ
1 HIST 641 Research Seminar for Ottoman History, 1300-1600 Wednesday 10:00-13:00 MEHMET ŞAKİR YILMAZ
1 HUK 506-O ICC Tahkimi ve Uygulaması Monday 15:00-18:00 ALİ YEŞİLIRMAK
1 HUK 509 Roma Statüsü Kapsamında Uluslararası Ceza Hukuku I Tuesday 10:00-13:00 ERDEM İZZET KÜLÇÜR
1 HUK 511-O Anonim Şirketler Hukuku Thursday 09:00-12:00 ŞÜKRÜ YILDIZ
1 HUK 520-O Teminat Hukuku Thursday 12:00-15:00 ÖMER ÇINAR
1 HUK 526 ICC Tahkimi ve Uygulaması Monday 15:00-18:00 ALİ YEŞİLIRMAK
1 HUK 526-O Mal Rejimleri Hukuku Wednesday 09:00-12:00 ALİ DEMİRBAŞ
1 HUK 528 Mukayeseli Hukukta İdari Usul Monday 09:00-12:00 ÖMER FARUK EROL
1 HUK 534-O İş Hukukunda Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Monday 12:00-15:00 YELİZ BOZKURT GÜMRÜKÇÜOĞLU
1 HUK 535 İsimsiz Sözleşmeler Thursday 15:00-18:00 ÖMER ÇINAR, RABİA İLHAN
1 HUK 536 Mal Rejimleri Hukuku Wednesday 09:00-12:00 ALİ DEMİRBAŞ
1 HUK 538 Anonim Şirketler Hukuku Thursday 09:00-12:00 ŞÜKRÜ YILDIZ
1 HUK 599 Yüksek Lisans Tezi
1 HUK 599-O Yüksek Lisans Tezi
1 HUK 600 Seminer Wednesday 16:00-17:00 ALİ DEMİRBAŞ
1 HUK 603 Tüketici Hukukunun Güncel Sorunları I Wednesday 13:00-16:00 ALİ DEMİRBAŞ
1 HUK 608 Uluslararası Yatırımlar ve Uluslararası Yatırım Tahkimi Thursday 09:00-12:00 YUSUF ÇALIŞKAN
1 HUK 610 İcra ve İflas Hukukunun Güncel Sorunları Wednesday 09:00-12:00 ALİ YEŞİLIRMAK
1 HUK 614 İşçinin Kişisel Verilerinin Korunması Friday 14:00-17:00 YELİZ BOZKURT GÜMRÜKÇÜOĞLU
1 HUK 618 Vakıf Hukuku Monday 09:00-12:00 ÖMER ÇINAR
1 HUK 622 Limited Şirketler Hukuku Tuesday 10:00-13:00 ŞÜKRÜ YILDIZ
1 HUK 697 Doktora Yeterlik Sınavı
1 HUK 699 Doktora Tezi
1 ISL 500 Seminer Friday 18:00-21:00 SÜMEYYE KUŞAKCI
3 ISL 500 Seminer TBA TBA ÜMİT HACIOĞLU
1 ISL 504 Yöneticiler İçin Muhasebe ve Finans Thursday 18:00-21:00 TAMER AKSOY
3 ISL 504 Yöneticiler İçin Muhasebe ve Finans TBA TBA TAMER AKSOY
1 ISL 506 Stratejik Yönetim Wednesday 18:00-21:00 ELİF DEĞİRMENCİ
3 ISL 506 Stratejik Yönetim TBA TBA EKREM TATOĞLU
1 ISL 513 Veri Analizi ve Karar Verme Monday 18:00-21:00 ALİ OSMAN KUŞAKCI
1 ISL 515 Yönetim Bilişim Sistemleri Tuesday 18:00-21:00 AHMET KAPLAN
3 ISL 520 Marka İletişimi ve Stratejik Marka Yönetimi TBA TBA İZZET BOZKURT
3 ISL 523 Örgütsel Davranış TBA TBA MAHMUT ARSLAN
1 ISL 599 Yüksek Lisans Tezi
1 JAP 501 Basic Japanese I Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 NAOKI YAMAMOTO
1 MAN 500 Seminar Wednesday 13:00-16:00 NİHAT GÜMÜŞ
1 MAN 504 Accounting and Finance for Managers Thursday 10:00-13:00 MUSTAFA KEMAL YILMAZ, OMAR KACHKAR
1 MAN 506 Strategic Management Thursday 14:00-17:00 ÜMİT HACIOĞLU
1 MAN 544 Data Analytics for Managers Wednesday 09:00-12:00 DURSUN DELEN
1 MAN 599 Master’s Thesis
1 MAN 600 Seminar Wednesday 13:00-16:00 NİHAT GÜMÜŞ
1 MAN 602 Advanced Research Methods II Monday 10:00-13:00 SELİM ZAİM
1 MAN 604 Theoretical Perspectives and Research in International Business Friday 14:00-17:00 EKREM TATOĞLU
1 MAN 634 International Financial Markets and Derivatives Tuesday 10:00-13:00 LOKMAN GÜNDÜZ
1 MAN 664 Operations and Supply Chain Management Monday 14:00-17:00 ALİ OSMAN KUŞAKCI
1 MAN 682 Theoretical Perspectives and Research in Strategic Management Thursday 14:00-17:00 SÜMEYYE KUŞAKCI
1 MAN 697 PhD Qualifying Exam
1 MAN 698 PhD Thesis Proposal
1 MAN 699 PhD Thesis
1 MIE 501 Bilimsel Araştırma Yöntemleri ve Yayın Etiği Tuesday 10:00-13:00 ÖNDER KÜÇÜKURAL, RECEP ŞENTÜRK
1 MIE 504 Küresel Sivil Toplum Ahlakı ve Siyaset Thursday 14:00-17:00 HEBA RAOUF MOHAMED EZZAT
1 MIE 505 Karşılaştırmalı Düşünce Tarihi Thursday 10:00-13:00 ALPARSLAN AÇIKGENÇ
1 MIE 518 Çağdaş İslam Düşüncesi II Thursday 14:00-17:00 VAHDETTİN IŞIK
1 MIE 522 İslam Medeniyeti Tarihi II Monday 10:00-13:00 ERCÜMENT ASİL
1 MIE 554 İslam Düşüncesinin Gelişimi II Tuesday 17:00-20:00 BİLAL KUŞPINAR
1 MIE 557 Siyasal Düşünceler Tarihi Okumaları Thursday 18:00-21:00 WAEL HALLAQ
1 MIE 586 İngilizce Akademik Yazım II Monday 17:00-20:00 ERCÜMENT ASİL
1 MIE 590 Seminer Wednesday 14:00-17:00 İBRAHİM VEHBİ BAYSAN
1 MIE 592 Türkçe Akademik Yazım II Friday 14:00-17:00 HARUN AKSU
1 MIE 599 Yüksek Lisans Tezi
1 MIE 601 Bilimsel Araştırma Yöntemleri ve Yayın Etiği Tuesday 10:00-13:00 ÖNDER KÜÇÜKURAL, RECEP ŞENTÜRK
1 MIE 604 Modern Metinlerle Dünya Medeniyetleri Thursday 10:00-13:00 NAGİHAN HALİLOĞLU
1 MIE 606 Medeniyetler Arası İlişkiler Wednesday 10:00-13:00 TAHSİN GÖRGÜN
1 MIE 690 Seminer Wednesday 14:00-17:00 WAHABUDDIN RAEES
1 MIE 697 Doktora Yeterlik Sınavı
1 MIE 698 Doktora Tez Önerisi
1 MIE 699 Doktora Tezi
1 PERS 501 Basic Persian I Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 NARGES KESHANI
1 PERS 502C Basic Persian II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 08:00-09:00 NARGES KESHANI
1 PHIL 500 Seminar Monday 10:00-13:00 ENIS DOKO
1 PHIL 521 Major Andalusian Philosophers Thursday 14:00-17:00 BURHAN KÖROĞLU
1 PHIL 533 Theories of Metaphysics in the Second Classical Period Friday 10:00-13:00 İBRAHİM KALIN
1 PHIL 576 German Idealism Wednesday 13:00-16:00 MUHAMMET İKBAL BAKIR
1 PHIL 589 Philosophy of Science Wednesday 09:00-12:00 ENIS DOKO
1 PHIL 597 Philosophy of Antropology Monday 15:00-18:00 ŞABAN TEOMAN DURALI
1 PHIL 599 Master’s Thesis
1 POLS 503 Political Theory Tuesday 12:00-15:00 ALİ ASLAN
1 POLS 512 Turkish Foreign Policy Thursday 13:00-16:00 MESUT ÖZCAN
1 POLS 514 International Security Tuesday 09:00-12:00 WAHABUDDIN RAEES
1 POLS 522 Social and Political Thought of Ibn Khaldun Wednesday 10:00-13:00 MEHMET AKİF KAYAPINAR
1 POLS 526 Islam and Politics Monday 10:00-13:00 BURHANETTİN DURAN
1 POLS 527 Comparative Politics of the Middle East Monday 13:00-16:00 HEBA RAOUF MOHAMED EZZAT
1 POLS 531 Comparative Political Economy Wednesday 13:00-16:00 ERIK IVAR RINGMAR
1 POLS 570 Conflict Analysis and Resolution Friday 14:00-17:00 TALHA KÖSE
1 POLS 599 Master’s Thesis
1 PSY 512 Bilişsel Davranışçı Psikoterapi II Friday 15:00-18:00 MEHMET HAKAN TÜRKÇAPAR
1 PSY 536 Klinik Uygulama ve Süpervizyon II Thursday 11:00-13:00 TAHA BURAK TOPRAK
2 PSY 536 Klinik Uygulama ve Süpervizyon II Thursday 14:00-16:00 TAHA BURAK TOPRAK
1 PSY 542 Psikopatolojinin Biyolojik Tedavileri Friday 12:00-15:00 ÖMER MÜCAHİT ÖZTÜRK
1 PSY 596B Klinik Stajı II VAHDETTİN GÖRMEZ
2 PSY 596B Klinik Stajı II HASAN TURAN KARATEPE
1 PSY 599 Yüksek Lisans Tezi
1 PSY 600AE Seminar I Friday 09:00-12:00 BURCU UYSAL, EBRU MORGÜL
1 PSY 631 Klinik Uygulamaya Giriş ve Etik Tuesday 13:00-17:00 BELKIS NİLGÜN ÖCAL
1 PSY 635 Klinik Süpervizyon I Tuesday 09:00-12:00 BELKIS NİLGÜN ÖCAL
1 PSY 671E Advanced Islamically Integrated Psychotherapy: Theory and Practice Thursday 13:00-16:00 HOOMAN KESHAVARZI
1 PSY 685E Advanced Statistics Thursday 09:00-12:00 BURCU UYSAL
1 PSY 696C Klinik Stajı III VAHDETTİN GÖRMEZ
2 PSY 696C Klinik Stajı III HASAN TURAN KARATEPE
2 PSY 696D Klinik Stajı IV HASAN TURAN KARATEPE
1 PSY 698 Doktora Tez Önerisi
1 RLST 500 Seminer Friday 14:00-17:00 BETÜL AVCI SEBETCİ
2 RLST 500 Seminer Friday 14:00-17:00 HASAN KAPLAN
3 RLST 500 Seminer Friday 14:00-17:00 BETÜL AVCI SEBETCİ
1 RLST 506 Yahudilik-Hıristiyanlık Thursday 14:00-17:00 BETÜL AVCI SEBETCİ
1 RLST 508E Muslim-Christian Relations Monday 14:00-17:00 BETÜL AVCI SEBETCİ
1 RLST 513 Psikoloji Ekollerinde Din Wednesday 14:00-17:00 HASAN KAPLAN
1 RLST 522 Modern Dünyada Din ve Toplum Tuesday 09:00-12:00 VAHDETTİN IŞIK
1 RLST 524E Secularisation and Modernisation Monday 09:00-12:00 KEMAL ATAMAN
1 RLST 532E Issues in Science and Religion Wednesday 09:00-12:00 ENIS DOKO
1 RLST 599 Yüksek Lisans Tezi
1 RTC 500 Seminer Thursday 13:00-16:00 BERRİN KALSIN
1 RTC 504 İktidar, İdeoloji ve Medya Wednesday 10:00-13:00 AYLİN GÖZTAŞ
1 RTC 515E Digital Media Broadcasting Thursday 09:00-12:00 BERRİN KALSIN
1 RTC 516 TV Programcılığı Wednesday 14:00-17:00 EKREM ÇELİKİZ
1 RTC 599 Yüksek Lisans Tezi
1 SOC 500 Seminar Friday 11:00-14:00 ALEV ERKİLET, RAMAZAN ARAS, MEHMET ÖZAY, NURSEM KESKİN AKSAY, DIANE MARIE PRANZO
1 SOC 504 Social Theory II Wednesday 13:00-16:00 RAMAZAN ARAS
1 SOC 506 Ibn Khaldun and Contemporary Issues Wednesday 10:00-13:00 RECEP ŞENTÜRK, MEHMET AKİF KAYAPINAR, KASIM KOPUZ
1 SOC 508 Religion in Modern Turkey Monday 10:00-13:00 NURSEM KESKİN AKSAY
1 SOC 510 Gender and Society Monday 18:00-21:00 NURSEM KESKİN AKSAY
1 SOC 599 Master’s Thesis
1 SOC 604 Advanced Readings in Contemporary Sociological Theory Wednesday 13:00-16:00 RAMAZAN ARAS
1 SOC 606 Ibn Khaldun: Theory, Methods and Contemporary Discussions Wednesday 10:00-13:00 RECEP ŞENTÜRK, MEHMET AKİF KAYAPINAR, KASIM KOPUZ
1 SOC 616 Social Movements Friday 14:00-17:00 ALEV ERKİLET
1 TLL 502C Intermediate Ottoman Turkish Tuesday
Wednesday
Thursday
08:00-09:00/13:00-15:00
08:00-09:00
08:00-09:00
EDİP GÖLBAŞİ
1 TLL 504C Advanced Ottoman Turkish II Tuesday
Wednesday
Thursday
16:00-17:00
16:00-18:00
14:00-16:00
EDİP GÖLBAŞİ
1 TS 501 Academic Research Methods and Publishing Ethics Friday 15:00-18:00 MEHMET ŞAKİR YILMAZ
1 TS 599 Master’s Thesis
2 TUR 502 Basic Modern Turkish II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 17:00-18:00 RÜMEYSA ŞİŞMAN
2 TUR 502C Basic Modern Turkish II Mon-Tue-Wed-Thu-Fri 17:00-18:00 RÜMEYSA ŞİŞMAN

Fields marked with an * are required